facebooktwitteryoutube
MÁ TO SMYSL. TŘIĎTE ODPAD.

Odpady nejlépe třídí v Jeseníku, Majetíně a Ostružné, skokanem roku jsou Nezamyslice

Olomouc (10. prosince 2013) - Již poosmé v historii dnes předali zástupci Olomouckého kraje a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., ocenění v soutěži „O keramickou popelnici" obcím a městům, jejichž občané nejlépe třídí využitelné odpady. Ceny spolu s představiteli společnosti EKO-KOM starostům a starostkám obcí předal náměstek pro oblast životního prostředí Michal Symerský. Ceremoniál byl součástí informační kampaně „Jak se točí odpady", jejímž dlouhodobým cílem je podpořit a zlepšit třídění odpadů v regionu.

Na první pozice v kategorii nejmenších obcí - do 500 obyvatel - se po čtyřech letech vrátila vloni čtvrtá Ostružná z Jesenicka. V přepočtu na obyvatele vytřídili v této obci za uplynulý rok v průměru 130 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Obec odsunula na druhé místo loni nejlepší Hradčany-Kobeřice z okresu Prostějov. Na bronzové pozici letos skončila obec Branná nacházející se v okresu Šumperk.

V kategorii zahrnující obce s více než 500 obyvateli zvítězil Majetín a odsunul tak na druhou příčku šampiona minulých několika ročníků - obec Grygov. Výtěžnost na obyvatele činila v Majetíně v průměru 70,6 kilogramu. Obě obce si tak prohodily pořadí z minulého ročníku. Třetí skončila Senice na Hané. Všechny tři obce se nacházejí v okrese Olomouc.

V kategorii měst patří opět vítězství Jeseníku, který v uplynulých ročnících dosud nenašel přemožitele. Každý obyvatel tohoto města vytřídil za rok celkem 57,7 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Na druhém místě skončilo krajské město Olomouc, ocenění za třetí místo pak putuje do Konice.

Letos se poprvé vyhlašovala i speciální kategorie „Skokan roku", která hodnotila nejlepší meziroční zlepšení výsledků v soutěži. Vítězem se stal městys Nezamyslice z okresu Prostějov, který tak pro své občany bezplatně obdrží 200 sad barevných tašek na třídění odpadů.

„Snažíme se o propagaci třídění odpadů, díky tomu se náš region v mezikrajském srovnání dlouhodobě drží na špici. Soutěž obcí je motivací nejen pro ty nejúspěšnější, kteří tak mohou získat další prostředky do odpadového hospodářství, ale také pro ostatní obce. Ty se pak snaží o zlepšení a přiblížení těm úspěšným," uvedl na ceremoniálu Symerský.

Olomoucký kraj patří co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana dlouhodobě mezi nejlepší v zemi, i vloni mu patřila jedna z medailových příček v rámci všech krajů v ČR. Průměrně obyvatelé regionu vytřídili takřka 75 kilogramů papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů. „V roce 2012 na jednoho obyvatele Olomouckého kraje připadalo v průměru 20 kilogramů vytříděného papíru, 10 kilogramů plastu, 11 kilogramů skla, téměř 34 kilogramů kovů a necelý půl kilogram nápojového kartonu," popsal Petr Balner ze společnosti EKO-KOM, a.s., která aktivity, jejichž součástí je také předávání ocenění vítězným obcím, společně s Olomouckým krajem financuje. „Chceme i v následujících letech postupovat v souladu s hierarchií nakládání s odpady, v níž má důsledné třídění jednotlivých využitelných složek svou nezastupitelnou úlohu. Nadále se budeme zaměřovat především na lokality s horšími výsledky, zároveň ale hodláme podporovat i úspěšné obce," doplnil Symerský.

Za výbornými výsledky stojí kromě dostupnosti kontejnerů na třídění také osvětové a vzdělávací aktivity pro obce, města a jejich občany.

Součástí spolupráce Olomouckého kraje a společnosti EKO-KOM, a. s., je rovněž zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, a tím přiblížení kontejnerů občanům. „Tato skutečnost totiž významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. V současnosti se na území Olomouckého kraje nachází více než 17 000 barevných kontejnerů. Největší podíl tvoří nádoby na plast a sklo. Oproti konci roku 2011 vzrostl počet nádob na třídění odpadů v průměru o 10 procent," vysvětlil regionální manažer společnosti EKO-KOM pro Olomoucký kraj Marek Hruška. Kontejnery na tříděný sběr se tak opět přiblížily k občanům v kraji, neboť jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží pro necelých 150 obyvatel.

Do systému EKO-KOM je v Olomouckém kraji zapojena drtivá většina obcí - celkem 385. Na třídění odpadů se tedy má možnost podílet 99,6 procent obyvatel kraje.


Výsledky soutěže pro obce a města Olomouckého kraje „O keramickou popelnici 2013"

1. kategorie - obce do 500 obyvatel


1 Ostružná
2 Hradčany-Kobeřice
3 Branná
4 Mutkov
5 Ústín
6 Svésedlice
7 Vlčice
8 Hrdibořice
9 Komárov
10 Koválovice-Osíčany

2. kategorie - obce nad 500 obyvatel

1 Majetín
2 Grygov
3 Senice na Hané
4 Charváty
5 Křelov-Břuchotín
6 Černá Voda
7 Loučany
8 Cholina
9 Tovéř
10 Velký Týnec

3. kategorie - města a městyse

1 Jeseník
2 Olomouc
3 Konice
4 Kojetín
5 Litovel
6 Zábřeh
7 Brodek u Přerova
8 Velký Újezd
9 Šumperk
10 Hanušovice


O keramickou popelnici 2013

Soutěž, která hodnotí množství vytříděného separovaného odpadu přepočtené na jednoho obyvatele města nebo obce, probíhá už posedmé v historii. V rámci slavnostního předání získají nejlepší obce a města ve třech kategoriích (města, obce nad 500 obyvatel a obce do 500 obyvatel) kromě stylových keramických popelnic a věcných cen také finanční odměny. Obce na prvním místě v každé kategorii získají 30 tisíc korun, na druhých místech 20 tisíc a na bronzových příčkách pak 10 tisíc korun.
V soutěži jsou každoročně hodnoceny aktivity obcí a měst v oblasti nakládání s komunálním odpadem, a to především v tříděném sběru využitelných složek. Hodnocení obcí se provádí na základě údajů, poskytovaných obcemi do systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného vykazování. Sledovaným časovým rozmezím pro letošní ročník je období od 1. října 2012 do 30. září 2013. Kritéria soutěže O keramickou popelnici jsou následující: sběr čtyř komodit (papír, sklo, plast, nápojový karton) za sledované období a výtěžnost tříděného sběru bez kovů za sledované období nad celokrajský průměr v kilogramech na obyvatele a rok. Konečné pořadí určuje součet dílčích pořadí v jednotlivých komoditách. Hodnotí se také včasnost dodávek a správnost vyplnění čtvrtletních výkazů a celoročních dotazníků, zapojení výkupen, případně jiných způsobů sběru do systému, komplexní služby občanům v odpadovém hospodářství i propagace a komunikace třídění odpadů.


Jak se točí odpady

Hlavní slogan kampaně vychází z faktu, že odpady - v původní či zpracované formě - nás provázejí každým dnem. Řada věcí, se kterými se běžně setkáváme, obsahuje podíl materiálů, vyrobených z druhotných surovin. V oblečení jako jsou bundy, trička či košile můžeme například najít vlákna na bázi PET, při výrobě nových plastových lahví je používán regranulát vyrobený z vytříděných lahví. Tím výčet využití odpadů zdaleka nekončí - nádoby od šamponů, kečupů či mycích prostředků slouží v plastikářské výrobě a můžeme je potkat například v protihlukových stěnách či zatravňovacích dlaždicích; z umělohmotných fólií a igelitových tašek se vyrábí například domácí kompostéry; základem speciálních desek, ze kterých se staví domy, je slisovaný nápojový karton.

Letošní aktivity v rámci projektu „Jak se točí odpady" se zaměřily zejména na oblast Zábřežska, Hranicka a Olomoucka. Desítky tisíc domácností v těchto lokalitách obdržely sady barevných tašek na třídění odpadu. Třídění se propagovalo i na významných kulturních a společenských akcích v regionu, problematiku lidem přibližují také osvědčené polepy svozových aut a prostředků hromadné dopravy. Nově mohou díky aktivitám projektu třídit odpad návštěvníci Moravského divadla a Moravské filharmonie v Olomouci, pokračují také projekty praktického třídění v ZOO na Svatém Kopečku a na Univerzitě Palackého. Důkazem vynikajících výsledků kraje ve třídění odpadů je rovněž skutečnost, že letos v celostátním finále soutěže „O křišťálovou popelnici" zvítězila Olomouc, ve finále bylo také město Jeseník.

2024 Jaksetociodpady.cz • Všechna práva vyhrazena.
tvorba webu IdeaTech